Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma wejść w życie nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Obecnie ustawa jest rozpatrywana przez Senat. 

Zmiany czekają m. in. duże sklepy (o powierzchni sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego co najmniej 400 m2). Sklepy te będą musiały nieodpłatnie przyjąć małogabarytowy ZSEiE z gospodarstw domowych bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Za małogabarytowy sprzęt trzeba będzie uznać każdy sprzęt, którego zewnętrzne wymiary nie przekroczą 25 cm każdy.

W przypadku większych sprzętów np. pralki, czy piekarnika użytkownik będzie miał prawo oddać ten sprzęt sprzedającemu, o ile zakupi sprzęt tego samego rodzaju (też pralkę, czy piekarnik). Ważny jest zapis mówiący, że zwrot będzie mógł nastąpić w miejscu dostawy, czyli jeżeli zamówimy lodówkę z dostawą do domu, to dostawca będzie musiał od razu zabrać ze sobą naszą starą lodówkę.

Ważnym elementem jest fakt, że ustawa zabroni zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu podmiotom innym niż wymienione w ustawie. Teoretycznie ma to ograniczyć nielegalny demontaż ZSEiE w miejscach do tego nieprzystosowanych. Niekompletny ZSEiE będą mogły zbierać tylko zakłady przetwarzania, PSZOK-i oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.

 

do pobranie projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.pdf

tekst pochodzi ze strony: www.odpady-help.pl