Raportowanie niefinansowe (ESG) – zakres, obowiązki, terminy
Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów unijnych dotyczących obowiązku raportowania niefinansowego firm, regulowanych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, pojawiły się nowe wyzwania na rynku spółek. Skrót ESG raportowania niefinansowego pochodzi od anglojęzycznych słów: environmental, social i governance, co obejmuje dbałość o środowisko, kwestie społeczne oraz sposób prowadzenia firmy w zakresie zużycia surowców naturalnych, emisji zanieczyszczeń i hałasu, współpracy z lokalnymi społecznościami, jak również etyki firmy.
Kogo dotyczy obowiązek raportowania niefinansowego?
Wspomniany obowiązek raportowania niefinansowego dotychczas dotyczył jedynie jednostek zainteresowania publicznego np. banków czy największych spółek giełdowych. Od momentu wprowadzenia dyrektywy nr 2020/852 dotyczy także dużych firm, które przekraczają co najmniej dwa z trzech poniższych kryteriów:
- suma bilansowa: 20 000 000 EUR
- przychody netto ze sprzedaży: 40 000 000 EUR
- średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym: 500/ 250 (od roku 2024).
Od roku 2022 obowiązuje ponadto pełny zakres raportowania niefinansowego. Dochodzą tu także zapisy projektowanej dyrektywy unijnej w sprawie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju CSRD (Corporate Sustainable Reporting Directive), która wprowadza obszary odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego, poza obowiązującymi aspektami środowiskowymi. Dyrektywa CSRD zastąpi od 2024 roku dotychczas obowiązujący NFRD (Non Financial Reporting Directive), rozszerzając zakres raportowania, listę podmiotów i obszarów objętych raportowaniem, za dane raportowe z 2023 r.
Więcej o projekcie dyrektywy CSRD znajdziesz tutaj:Projekt dyrektywy UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju – zaproszenie na webinarium - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Czemu ma służyć nowe Rozporządzenie UE nr 2020/852?
Zadaniem wymienionego rozporządzenia jest ustanowienie kryteriów, na podstawie których możliwe będzie określenie, czy można zakwalifikować daną działalność firmy jako zrównoważoną środowiskowo oraz ustalić stopień jej zrównoważenia środowiskowego. Taksonomia UE według rozporządzenia nr 2020/852 ma na celu wsparcie inwestorów w racjonalnym procesie inwestowania i realnym zwiększeniu alokowania kapitałów inwestorów w działalności ekologiczne.
Link do pełnej treści Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje: