Skip to main content
Odpowiemy na Twoje pytania
Aktualności

Sprawdź jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania.

Dużo pisze się ostatnio o szkodliwościi pyłów i gazów we wdychanym powietrzu w większych aglomeracjach w kraju, takich jak Kraków, Katowice, czy nawet w uzdrowiskowym Zakopanem. Monitoringiem jakości powietrza w Polsce zajmuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ( GIOŚ), który opublikował pod koniec 2015 roku raport o zanieczyszczeniach powietrza substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Najbardziej zanieczyszczonym miastem jest Nowa Ruda w województwie dolnośląskim, gdzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu - w skrócie B(a)P wyniosło 17 ng/m3 ( norma to 1 ng/m 3 ). Nie bez znaczenia jest fakt, iż tę rekordową wartość zanotowano w styczniu, kiedy trwa sezon grzewczy. To właśnie domowe kotłownie, niespełniające norm, w których wykorzystywane jest złej jakości paliwo najbardziej przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza w Polsce.
Najczystszymi miastami jeżeli chodzi o stężenie poziomu B(a)P jest Słupsk – 0,99 ng/m3 , Działoszyn – 1,0 ng/m3, Liniewko-Kościelne – 1,3 ng/m3 i Gdynia 1,4 ng/ m3. Białystok znalazł się na 15 miejscu najczystszych miast z wartością 2,1 ng/m3.
Alarmujący jest też fakt, iż najczystsze miasta w Polsce są i tak bardziej zanieczyszczone od dużych metropolii europejskich np. Londynu.

Sprawdź jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania.

Od jakiegoś czasu dostępna jest aplikacja mobilna Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Jakość powietrza w Polsce”. Aplikacja pokazuje aktualne dane o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych działających w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska ( PMŚ). W województwie podlaskim stacje pomiarowe znajdują się w Białymstoku, Borsukowiźnie, Łomży i Suwałkach.
Wyniki pomiarów ukazane są w skali sześciostopniowej ( od bardzo dobrego do bardzo złego), Jedną z najważniejszych funkcji – przy dostępie do Internetu i włączonych usługach lokalizacyjnych - pokazuje dane z najbliższej stacji pomiarowej. Wysyła też powiadomienia push w razie przekroczeń poziomów zanieczyszczeń. Aplikację można pobrać dla systemu Android (przez Google Play), a także dla użytkowników systemu iOS (przez Apple Store). Aplikacja jest bezpłatna, jednakże korzystanie z danych pakietowych może powodować naliczanie dodatkowych opłat.