Przypominamy, iż do dnia 29 lutego 2016 r. przypada termin składania sprawozdań do KOBiZE (Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami).  Obowiązek sporządzania raportu do KOBiZE dotyczy każdego podmiotu korzystającego ze środowiska w zakresie wprowadzania gazów cieplarnianych i innych substancji do powietrza.
Oto przykładowe instalacje oraz urządzenia powodujące emisję zanieczyszczeń do powietrza:
Instalacje
- kotłownie zakładowe na cele grzewcze,
- kotłownie zakładowe na cele technologiczne,
- spalarnie odpadów,
- instalacje do chłodzenia/mrożenia,
- malarnie, galwanizernie,
- agregaty prądotwórcze, promienniki ciepła,
- inne instalacje produkcyjne, z których występuje emisja zanieczyszczeń do powietrza, itp.
Urządzenia
- samochody osobowe/ciężarowe i inne środki transportu,
- wózki widłowe,
- kosiarki, myjki i inne urządzenia napędzane silnikami spalinowymi,
- mobilne spawarki, itp.

Podmioty posiadające ww. instalacje i urządzenia składają raport KOBiZE dotyczący poprzedniego roku kalendarzowego drogą elektroniczną. W tym celu należy złożyć wniosek o utworzenie konta w Krajowej Bazie na podstawie dostępnego na stronie formularza rejestracyjnego i wniosku wygenerowanego zgodnie z podanymi przez podmiot danymi.
W przypadku dostarczenia kompletu dokumentów potrzebnych do rejestracji wniosku, administrator Krajowej Bazy ma 21 dni roboczych na jego rozpatrzenie. Następnie podmiot uzyskuje swój indywidualny dostęp i hasło. Po zalogowaniu i uzupełnieniu informacji o firmie w kolejnym etapie uzupełniane są informacje o każdej z instalacji osobno. Wielkość emisji określa się na podstawie
- prowadzonych przez podmiot pomiarów emisyjnych,
- zużycia paliw lub surowców i odpowiadającym tym wielkościom wskaźnikom emisji,
- wielkości produkcji.
Składanie raportu do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami nie wiąże się z ponoszeniem jakichkolwiek opłat za wprowadzanie gazów cieplarnianych i innych substancji.
Nie przewiduje się żadnych kar za niezłożenie raportu lub złożenie raportu w formie niepełnej. Natomiast w razie kontroli firmy przez
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WiOŚ) instytucja kontrolująca może zażądać przedstawienia złożonego raportu do KOBiZE i w razie jego braku wydać zarządzeniem pokontrolnym nakaz uzupełnienia takiego raportu.
Raport KOBiZE docelowo ma zastąpić naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska. Warto zatem już teraz wywiązać się ze swoich obowiązków.


Zgłoś się do naszego specjalisty.

Kontakt:
Magdalena Wigda
Tel. 510 343 554
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.